Από 37 αθλητές/τριες, 15 άνδρες και 22 γυναίκες, αποτελείται η ελληνική αποστολή για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου (6-12 Αυγούστου).
Ο ΣΕΓΑΣ έδωσε σήμερα στη δημοσιότητα τα ονόματα, διευκρινίζοντας ότι, ενόψει των αλλαγών στις διαδικασίες πρόκρισης στα Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και δεδομένου του ότι βρισκόμαστε σε ένα μεταβατικό στάδιο, αποφάσισε να μην ισχύσουν τα όρια και οι προϋποθέσεις, που έθεσε η Ομοσπονδία για το πρωτάθλημα αυτό, αλλά να ισχύσουν τα όρια και οι προϋποθέσεις της ΕΑΑ, με την προϋπόθεση, όμως, ότι όλοι οι αθλητές θα έχουν επιβεβαιώσει με τις επιδόσεις τους, ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση.
Έτσι λοιπόν στην πρωτεύουσα της Γερμανίας θα μεταβούν οι αδελφές Βασιλείου της ΓΕΗ, με την Ειρήνη να μετέχει στα 400μ. και στα 4Χ400μ. ενώ η Άννα θα τρέξει μόνο στη σκυταλοδρομία. Στους αγώνες θα πάρουν ακόμα μέρος από την Κρήτη, η σπρίντερ Μαρία Μπελιμπασάκη και ο σφυροβόλος Μιχάλης Αναστασάκης.
Αναλυτικά η ελληνική αποστολή:
ΑΝΔΡΕΣ
100μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (Ελευθέριος Βενιζέλος)
200μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελευθέριος Βενιζέλος), Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)
110μ. εμπόδια: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Μαραθώνιος: Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ), Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου), Παναγιώτης Καραϊσκος (ΠΓΣ)
20χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)
4Χ100μ.: Λυκούργος Τσάκωνας, Κώστας Δουβαλίδης, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Πάνος Τριβυζάς, Μάκης Στεργιούλης (Παναξιακός)
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
100μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
400μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ), Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας).
100μ. εμπόδια: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)
Μαραθώνιος: Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας), Ράνια Ρεμπούλη (Κάμειρος), Σόνια Τσεκίνη (ΦΣ Αργους Ορεστικού)
20χμλ. βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (Φωκιανός Καρδίτσας)
4X100μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη, Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής), Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου)
4Χ400μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ειρήνη Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Αννα Βασιλείου, Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)