Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση στο 25ο Παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα μπάσκετ που διεξάγεται στο Ηράκλειο και μετά το σημερινό ρεπό, θα ακολουθήσουν αύριο οι προημιτελικοί και οι αγώνες κατάταξης.
Στα αγόρια, τόσο ο Μαντουλίδης (Ελλάδα 1) όσο και τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη (Ελλάδα 2) συνεχίζουν αήττητοι και μάλιστα θα αγωνιστούν μεταξύ τους αύριο, διεκδικώντας μια θέση στην τετράδα. Στα κορίτσια, το 1ο ΓΕΛ Βούλας συνεχίζει στους «8» και θα αντιμετωπίσει αύριο τη Ν. Ζηλανδία ενώ το Κολλέγιο Θεσσαλονίκης (Ελλάδα 2) θα αγωνιστεί για τις θέσεις 17-30.
Σήμερα οι διοργανωτές έχουν προγραμματίσει την Ημέρα των Εθνών που περιλαμβάνει πολιτιστικά δρώμενα στο κέντρο της πόλης (4μμ-8μμ).
Συνοπτικά τα χθεσινά αποτελέσματα:
Αγόρια
Ελλάδα 2-Αυστρία 69-59
Τουρκία-Βουλγαρία 80-47
Ελλάδα 1- Γαλλία 67-62
Φινλανδία-Βραζιλία 49-57
Βέλγιο-Τσεχία 90-48
Ισραήλ-Κινεζική Ταϊπέι 101-46
Λουξεμβούργο-Κύπρος 43-51
Κύπρος-Βέλγιο 47-39
Εσθονία – Αζερμπαϊτζάν 46-54
Ρουμανία-Χιλή 55-64
Κροατία-Ν. Ζηλανδία 36-63
Β. Μακεδονία-Δανία 63-40
Λετονία-Κίνα 63-77
Κορίτσια
Χιλή- Ουγγαρία 67-40
Τουρκία-Κίνα 69-39
Κινεζική Ταϊπέι- Ιρλανδία 85-32
Εσθονία-Γερμανία 37-46
Ν. Ζηλανδία-Δανία 61-28
Φινλανδία -Ολλανδία 95-26
Κύπρος-Κροατία 75-19
Γαλλία-Σλοβακία 63-47
Ελλάδα 1-Ισραήλ 49-44
Λίβανος – Τσεχία 47-31
Ρουμανία-Ελλάδα 2 42-52
Τα ματς της Τετάρτης:
«Δύο Αοράκια» (Hall 1)
(A) Κινεζική Ταϊπέι- Δανία 9:30
(K) Κίνα-Εσθονία 11:00
(A) Βουλγαρία-Φινλανδία 12:30
(K) Ολλανδία-Σλοβενία 14:00
«Δύο Αοράκια» (Hall 2)
(Α) Κίνα-Κύπρος 9:30
(Κ) Κύπρος-Βουλγαρία 11:00
(Α) Λιθουανία-Λουξεμβούργο 12:30
Λίντο
(Α) Τσεχία-Κροατία 9:30
(Κ) Ουγγαρία-Ιρλανδία 11:00
(Α)Αυστρία-Γαλλία 12:30
(Κ)Δανία-Ισραήλ 14:00
Πανεπιστήμιο
(Α) Βέλγιο-Ν Ζηλανδία 9:30
(Κ) Χιλή-Κινεζική Ταϊπέι 11:00
(Α) Ελλάδα 2-Ελλάδα 1 12:30
(Κ) Ν. Ζηλανδία-Ελλάδα 1 14:00
Αρχάνες
(Α) Ισραήλ-Β. Μακεδονία 9:30
(Κ) Τουρκία-Γερμανία 11:00
(Α) Τουρκία-Βραζιλία 12:30
(Κ) Φινλανδία- Γαλλία 14:00
Αλικαρνασσός
(Κ) Βέλγιο-Σλοβακία 9:30
(Α) Αζερμπαϊτζάν-Χιλή 11:00
(Κ) Λίβανος-Ρουμανία 12:30
Χερσόνησος
(Κ) Κροατία-Τσεχία 9:30
(Α) Εσθονία-Ρουμανία 11:00
(Κ)Βραζιλία-Ελλάδα 2 12:30