Άλλες δύο εβδομάδες παράταση πήρε η έναρξη της Γ' Εθνικής καθώς όπως ανακοινώθηκε στη σημερινή κλήρωση από την ΕΠΟ, η σέντρα μετατίθεται από τις 27 Σεπτεμβρίου στις 11 Οκτωβρίου.
Η Ομοσπονδία προσπαθεί να εξασφαλίσει την παρουσία κόσμου στα γήπεδα κι έτσι η σέντρα του πρωταθλήματος μετατέθηκε για τις 11 Οκτωβρίου. Η προβλεπόμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης είναι η 18η Απριλίου. Για τον λόγο αυτόν σε τρεις ομίλους, τον 1ο, τον 2ο και τον κρητικό, θα διεξαχθούν τέσσερις αγωνιστικές Τετάρτη και συγκεκριμένα στις 21 Οκτωβρίου, 18 Νοεμβρίου, 16 Δεκεμβρίου, 7 Ιανουαρίου.
Αναλυτικά το πρόγραμμα του πρώτου γύρου όπως διαμορφώθηκε βάσει των κλειδάριθμων για πρωτάθλημα 15 ομάδων, έχει ως εξής:
1η αγωνιστική
Γιούχτας-Αστέρας Ρεθύμνου
ΑΟΑΝ-Αρης Σούδας
Αλμυρός-Αναγέννηση Ιεράπετρας
ΣΥΝΚΑ-Αρης Ρεθύμνου
Νεάπολη-ΠΟΑ
Πόρος-Ηρόδοτος
Ρεθυμνιακός-Δαμάστα
Ρεπό: Παλαιόχωρα
2η αγωνιστική
Παλαιόχωρα-Γιούχτας
Αστέρας Ρεθύμνου-ΑΟΑΝ
Αρης Σούδας-ΣΥΝΚΑ
Αναγέννηση Ιεράπετρας-Νεάπολη
ΠΟΑ-Δαμάστα
Αρης Ρεθύμνου-Πόρος
Ηρόδοτος-Ρεθυμνιακός
Ρεπό: Αλμυρός
3η αγωνιστική
Γιούχτας-ΑΟΑΝ
Αλμυρός-Παλαιόχωρα
ΣΥΝΚΑ-Αστέρας Ρεθύμνου
Πόρος-Αρης Σούδας
Δαμάστα-Αναγέννηση Ιεράπετρας
Ρεθυμνιακός-Αρης Ρεθύμνου
ΠΟΑ-Ηρόδοτος
Ρεπό: Νεάπολη
4η αγωνιστική
Αλμυρός-Γιούχτας
ΑΟΑΝ-ΣΥΝΚΑ
Παλαιόχωρα-Νεάπολη
Αστέρας Ρεθύμνου-Πόρος
Αρης Σούδας-Ρεθυμνιακός
Αναγέννηση Ιεράπετρας-Ηρόδοτος
Αρης Ρεθύμνου-ΠΟΑ
Ρεπό: Δαμάστα
5η αγωνιστική
Γιούχτας-ΣΥΝΚΑ
Νεάπολη-Αλμυρός
Πόρος-ΑΟΑΝ
Δαμάστα-Παλαιόχωρα
Ρεθυμνιακός-Αστέρας Ρεθύμνου
ΠΟΑ-Αρης Σούδας
Αναγέννηση Ιεράπετρας-Αρης Ρεθύμνου
Ρεπό: Ηρόδοτος
6η αγωνιστική
Νεάπολη-Γιούχτας
ΣΥΝΚΑ-Πόρος
Αλμυρός-Δαμάστα
ΑΟΑΝ-Ρεθυμνιακός
Παλαιόχωρα-Ηρόδοτος
Αστέρας Ρεθύμνου-ΠΟΑ
Αρης Σούδας-Αναγέννηση Ιεράπετρας
Ρεπό: Αρης Ρεθύμνου
7η αγωνιστική
Γιούχτας-Πόρος
Δαμάστα-Νεάπολη
Ρεθυμνιακός-ΣΥΝΚΑ
Ηρόδοτος-Αλμυρός
ΠΟΑ-ΑΟΑΝ
Αρης Ρεθύμνου-Παλαιόχωρα
Αναγέννηση Ιεράπετρας-Αστέρας Ρεθύμνου
Ρεπό: Αρης Σούδας
8η αγωνιστική
Δαμάστα-Γιούχτας
Πόρος-Ρεθυμνιακός
Νεάπολη-Ηρόδοτος
ΣΥΝΚΑ-ΠΟΑ
Αλμυρός-Αρης Ρεθύμνου
ΑΟΑΝ-Αναγέννηση Ιεράπετρας
Παλαιόχωρα-Αρης Σούδας
Ρεπό: Αστέρας Ρεθύμνου
9η αγωνιστική
Γιούχτας-Ρεθυμνιακός
Ηρόδοτος-Δαμάστα
ΠΟΑ-Πόρος
Αρης Ρεθύμνου-Νεάπολη
Αναγέννηση Ιεράπετρας-ΣΥΝΚΑ
Αρης Σούδας-Αλμυρός
Αστέρας Ρεθύμνου-Παλαιόχωρα
Ρεπό: ΑΟΑΝ
10η αγωνιστική
Ηρόδοτος-Γιούχτας
Ρεθυμνιακός-ΠΟΑ
Δαμάστα-Αρης Ρεθύμνου
Πόρος-Αναγέννηση Ιεράπετρας
Νεάπολη-Αρης Σούδας
Αλμυρός-Αστέρας Ρεθύμνου
ΑΟΑΝ-Παλαιόχωρα
Ρεπό: ΣΥΝΚΑ
11η αγωνιστική
Γιούχτας-ΠΟΑ
Αρης Ρεθύμνου-Ηρόδοτος
Αναγέννηση Ιεράπετρας-Ρεθυμνιακός
Αρης Σούδας-Δαμάστα
Αστέρας Ρεθύμνου-Νεάπολη
Παλαιόχωρα-ΣΥΝΚΑ
ΑΟΑΝ-Αλμυρός
Ρεπό: Πόρος
12η αγωνιστική
Αρης Ρεθύμνου-Γιούχτας
ΠΟΑ-Αναγέννηση Ιεράπετρας
Ηρόδοτος-Αρης Σούδας
Δαμάστα-Αστέρας Ρεθύμνου
Πόρος-Παλαιόχωρα
Νεάπολη-ΑΟΑΝ
ΣΥΝΚΑ-Αλμυρός
Ρεπό: Ρεθυμνιακός
13η αγωνιστική
Γιούχτας-Αναγέννηση Ιεράπετρας
Αρης Σούδας-Αρης Ρεθύμνου
Αστέρας Ρεθύμνου-Ηρόδοτος
Παλαιόχωρα-Ρεθυμνιακός
ΑΟΑΝ-Δαμάστα
Αλμυρός-Πόρος
ΣΥΝΚΑ-Νεάπολη
Ρεπό: ΠΟΑ
14η αγωνιστική
Αρης Σούδας-Γιούχτας
Αρης Ρεθύμνου-Αστέρας Ρεθύμνου
ΠΟΑ-Παλαιόχωρα
Ηρόδοτος-ΑΟΑΝ
Ρεθυμνιακός-Αλμυρός
Δαμάστα-ΣΥΝΚΑ
Πόρος-Νεάπολη
Ρεπό: Αναγέννηση Ιεράπετρας
15η αγωνιστική
Αστέρας Ρεθύμνου-Αρης Σούδας
Παλαιόχωρα-Αναγέννηση Ιεράπετρας
ΑΟΑΝ-Αρης Ρεθύμνου
Αλμυρός-ΠΟΑ
ΣΥΝΚΑ-Ηρόδοτος
Νεάπολη-Ρεθυμνιακός
Πόρος-Δαμάστα
Ρεπό: Γιούχτας