Τέλος στο παράδοξο της απουσίας συγκοινωνιακής σύνδεσης Αμμουδάρας – Γαζίου με το ΠΑΓΝΗ, το Πανεπιστήμιο και το ΙΤΕ. Από σήμερα, η νέα αστική γραμμή έγινε πράξη και αγκαλιάστηκε μαζικά από το πρώτο κιόλας δρομολόγιο. Θερμές ευχαριστίες στον Πρόεδρο του Αστικού ΚΤΕΛ Καλλέργο Βουλγαράκη, που από την πρώτη στιγμή συμμερίστηκε την αυτονόητη ανάγκη για κανονικότητα στη ζωή των κατοίκων μας.
Η οργανωμένη σύνδεση των περιοχών μας μέσω του τοπικού δικτύου αστικών μεταφορών για την πρωτεύουσα του Δήμου μας, δεν ήταν μόνο αίτημα δεκαετιών. Ήταν πραγματικά ζητούμενο ποιότητας ζωής.» ανέφερε ο Δήμαρχος Μαλεβιζίου Μενέλαος Μποκέας με αφορμή την έναρξη των δρομολογίων της λεωφορειακής γραμμής Αμμουδάρα – Γάζι – Κολυβάς –Πανεπιστήμιο Κρήτης – ΠΑΓΝΗ.
Στο λεωφορείο που έκανε το πρώτο δρομολόγιο μεταξύ των επιβατών ήταν και ο Δήμαρχος Μαλεβιζίου Μενέλαος Μποκέας , ο Αντιδήμαρχος Καθημερινότητας του Δημότη Γρηγόρης Περυσινάκης, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Γαζίου Βαγγέλης Παρασύρης καθώς και ο Πρόεδρος και ο Αντιπρόεδρος του Αστικού ΚΤΕΛ Ηρακλείου Καλλέργος Βουλγαράκης και Ευάγγελος Δοξαστάκης.
Ενώ στην αφετηρία της γραμμής για να καλωσορίσουν αυτή τη νέα γραμμή επικοινωνίας του Γαζίου και της Αμμουδάρας με τον Κολυβά το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το ΠΑΓΝΗ βρέθηκαν επίσης, οι Αντιδήμαρχοι Μαλεβιζίου: Παιδείας Χρύσα Λυρώνη – Πάγκαλου, Τεχνικών Έργων Γιώργος Πετούσης και Τοπικών Κοινοτήτων Χαράλαμπος Κουτσογιάννης.
Αξιοσημείωτο είναι πως στο πρώτο δρομολόγιο της νέας γραμμής, το πρωί της Δευτέρας, η πληρότητα άγγιξε το 100% καθώς αρκετοί ήταν οι κάτοικοι που χρησιμοποίησαν τη συγκεκριμένη γραμμή.
Το δρομολόγιο θα αναχωρεί από Αμμουδαρα από την στάση ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ROXANI (έναντι Ταβέρνα Πετουση) και θα ακολουθεί την παρακάτω διαδρομή – Μετάβαση
1. Αντρέα Παπανδρέου. (Αμμουδάρα)
2. 62. Μαρτύρων. ( Ξηροποταμος )
3. Ελευθερίου Βενιζέλου. (Δρόμος Προς Γαζι)
4. Παλαιά ΕΟ Ηρακλείου Ρεθύμνου.
5. Επαρ.Οδ. Γαζίου – Καμαρίoυ. (Δρόμος Προς Καβροχωρι)
6. Δρόμο προς Καλεσια.
7. Κωνσταντινουπόλεως. (Παράλληλη με την Ε.Ο.)
8. Νικ. Πλαστήρα, (Περιοχή Κολλύβας)
9. Λεωφ. Βουτών.
10. Ανδρέα Καλοκαιρινού. (Δρόμος Προς Πανεπιστήμιο Κρήτης )
11. Λεωφ. Πανεπιστημίου.
12. ΠΑ.Γ.Ν.Η. (Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ηρακλείου)
– ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
1. Λεωφ. Πανεπιστημίου. (ΠΑ.Γ.Ν.Η.)
2. Επαρ.Οδ. Ηρακλείου – Βουτών.
3. Νικ. Πλαστήρα. (Περιοχή Κολλύβας)
4. Κωνσταντινουπόλεως. (Παράλληλη με την Ε.Ο.)
5. Επαρ.Οδ. Γαζίου – Καμαρίoυ.
6. Παλαιά ΕΟ Ηρακλείου Ρεθύμνου.
7. Ελευθερίου Βενιζέλου. (Γαζι)
8. 62. Μαρτύρων. ( Ξηροποταμος )
9. Αντρέα Παπανδρέου. (Δρόμος Προς Αμμουδάρα)
10. Τερματική στάση Ταβέρνα Πετουση, ξενοδοχείο Roxani.
Οι μεταφερόμενοι φοιτητές και πολίτες θα πληρώνουν εισιτήριο Β΄ Ζώνης .
Φοιτητές: 0.80 €
Πολίτες: 1.50 €
* Ώρες Αναχώρησης • Πρωί : 1.) 08:00 – 2.) 08:50
(Καθημερινές Μόνο) • Απόγευμα : 1.) 16:20 – 2.) 17:10
Τα κυκλικά δρομολόγια θα είναι τέσσερα (4) στη διάρκεια της ημέρας και θα εκτελούνται από Δευτέρα ως Παρασκευή,
Για όσους δεν το γνωρίζουν να επισημάνουμε ότι το Αστικό ΚΤΕΛ Ηρακλείου ξεκίνησε από σήμερα μία νέα λεωφορειακή γραμμή με σημείο εκκίνησης την Αμμουδάρα και σημείο τερματισμού το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου.
Η δρομολόγηση της γραμμής αποτελεί, στόχο του Σχεδίου Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας του Δήμου Μαλεβιζίου. Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνεται η σύνδεση των περιοχών της πολεοδομικής ενότητας Γαζίου βόρεια και νότια του ΒΟΑΚ μεταξύ τους αλλά και με το Πανεπιστήμιο Κρήτης, το ΙΤΕ και στο ΠΑΓΝΗ.
Η καθιέρωση των δρομολογίων αυτών είναι αποτέλεσμα της συνεργασίας του Δημάρχου Μαλεβιζίου με τον Πρόεδρο του Αστικού ΚΤΕΛ Καλλέργο Βουλγαράκη και αποτελεί την απαρχή μιας ευρύτερης συνεργασίας του Δήμου με το Αστικό ΚΤΕΛ Ηρακλείου.Τα κυκλικά δρομολόγια θα είναι τέσσερα (4) στη διάρκεια της ημέρας και θα εκτελούνται από Δευτέρα ως Παρασκευή, εξυπηρετώντας παράλληλα τους φοιτητές που διαμένουν σε Αμμουδάρα, Γάζι και τις γύρω περιοχές για την μετακίνηση τους προς το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το ΙΤΕ.
Η αφετηρία της Γραμμής Αμμουδάρα – ΠΑΓΝΗ θα είναι το ξενοδοχείο ROXANI στη λεωφόρο Ανδρέα Παπανδρέου και η διαδρομή που θα ακολουθεί θα είναι :
Ανδρέα Παπανδρέου– Ελευθερίου Βενιζέλου – Παλαιά Εθνική Οδός – Κωνσταντινουπόλεως – Νικ. Πλαστήρα (περιοχή Κολυβά) – Λεωφόρος Βουτών – Ανδρέα Καλοκαιρινού – Λεωφόρος Πανεπιστημίου – ΠΑΓΝΗ.